وبلاگ

استاندارد پیچ آلن

استاندارد پیچ آلن

استاندارد پیچ آلن

نوع تغییریافته و به‌روز شده پیچ شش گوش، پیچ آلن است که به‌عنوان یکی از پرکاربردترین پیچ‌های مصرفی در زمینه‌های مختلف صنعتی شناخته می‌شود. طراحی ویژه این پیچ و تنوع گسترده آن، باعث شده است که در بین صنایع، پرطرفدار باشد. از ابتدای تولید پیچ آلن، استاندارد آن مدام تغییر کرد تا اینکه به حالت استاندارد کاملی رسید که در انواع پیچ آلن با هم تفاوت دارند. ما در این مقاله در مورد این استانداردها به شما توضیح خواهیم داد.

پیچ آلن چیست؟

پیچ آلن شبیه به یک استوانه رزوه‌ای با یک سر است و به همین علت شباهت زیادی به پیچ شش‌گوش دارد. طراحی و ساختار این پیچ، باعث شده است که جزو پیچ‌های با استقامت بالا به حساب آید. پیچ آلن با نام پیچ سوکت نیز شناخته‌شده است و با آچار مخصوصی به همین نام، باز و بسته می‌شود. این پیچ از مزایای زیادی برخوردار است که از جمله آن‌ها می‌توان به راحتی اتصال و اشغال فضای کمتر و محدودتر اشاره کرد. بنابراین هنگام نصب، باعث خستگی انگشتان و هدر رفتن انرژی افراد نمی‌شود.

پیچ‌های آلن بر اساس چه استانداردهایی تولید می‌شوند؟

بیشترین تولید پیچ‌های آلن در کلاس‌های 8.8، 10.9 و 12.9 است. این پیچ‌ها در جنس‌های فولادی و استنلس استیل ساخته می‌شوند که جنس استیلی آن در گریدهای 304 و 316 وجود دارد. پیچ‌های آلن فولادی با گالوانیزه سرد و گرم و داکرومات نیز آبکاری می‌شوند. این پیچ‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام بر اساس استاندارد مشخصی تولید می‌شوند. تعدادی از رایج‌ترین آن‌ها در زیر معرفی شده‌اند:

  • آلن مغزی با استاندارد DIN 319
  • آلن مغزی قفلی با استاندارد DIN 906
  • آلن سر استوانه سر کوتاه با استاندارد DIN 6912
  • آلن سر استوانه نوک مخروطی با استاندارد DIN 914
  • آلن سر تخت با استاندارد DIN 7991
  • آلن سر استوانه سر باریک با استاندارد DIN 7984
  • آلن سرگرد با استاندارد DIN 7380

سخن آخر

تنوع گسترده پیچ‌های آلن باعث شده است تا کاربرد گسترده‌ای داشته باشند و در صنایعی مانند راه‌سازی، خودروسازی، صنعت ساختمان، آب و فاضلاب و موارد بسیار دیگر به کار گرفته شوند. پیچ‌های آلن بر اساس استانداردهای مشخصی طراحی و تولید می‌شوند که شما با آگاهی دقیق از آن‌ها، می‌توانید هنگام خرید از بابت کیفیت و ایمنی کالا مطمئن شوید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پاسخگویی به سوالات شما
ارسال