وبلاگ

انواع بلبرینگ و رولبرینگ

انواع بلبرینگ و رولبرینگ

انواع بلبرینگ و رولبرینگ

بلبرینگ و رولبرینگ دو نوع یاتاق پرکاربرد هستند که در بسیاری از صنایع، وسایل و دستگاه‌هایی که هر روز با آن‌ها سروکار داریم، از آن‌ها استفاده می‌شود. شباهت زیاد این دو قطعه صنعتی باعث شده که بسیاری افراد، رولبرینگ‌ها را نیز بلبرینگ در نظر بگیرند. این در حالی است که تفاوت‌های متعددی میان ساختار، عملکرد، وظایف و کاربردهای آن‌ها وجود دارد و استفاده از این دو یاتاق به‌جای یکدیگر، حتی ممکن است خسارت به بار بیاورد. بنابراین، خرید رولبرینگ‌ها و بلبرینگ‌ها باید با شناخت کامل در مورد عملکرد و انواع آن‌ها انجام شود. در ادامه می‌توانید با اصلی‌ترین تفاوت‌ها و انواع بلبرینگ و رولبرینگ، این دو قطعه صنعتی آشنا شوید.

بلبرینگ و رولبرینگ را با هم اشتباه نگیرید!

بهترین قدم برای تفکیک کردن قطعات صنعتی مشابه، بررسی تفاوت‌های ساختاری انواع بلبرینگ و رولبرینگ است. از میان انواع یاتاق‌های غلتکی، دو نوع بیرینگ (Bearing) توپی و رولی بیشترین شباهت را به یکدیگر دارند و اغلب با یکدیگر مقایسه می‌شوند. Ball به معنای توپ یا گوی و Ball Bearing به معنای توپی است که بار یا نیرو را تحمل می‌کند. همان‌طور که از نام بلبرینگ مشخص است، در ساختار این قطعه از ساچمه‌ها یا گوی‌هایی استفاده می‌شود که حرکت و تحمل نیرو را امکان‌پذیر می‌کنند. از طرف دیگر، Roll به معنای رول‌های استوانه‌ای شکل است که در ساختار رولبرینگ جایگزین ساچمه می‌شود.

در هنگام انتخاب بیرینگ‌ها بسیار مهم است که چه نوع باری به آن وارد می‌شود. اگر فشار بار، تنها به‌صورت شعاعی به قطعه وارد شود، برگ برنده در دست رولبرینگ قرار می‌گیرد. اجزای لغزنده در این نوع یاتاق، از نوع استوانه‌ای هستند و با برخورداری از سطح تماس خطی، مقاومت و تحمل بار بیشتری ایجاد می‌کنند. رولبرینگ‌ها می‌توانند بارهای بزرگ‌تر و فشارهای بیشتری را در مقایسه با بلبرینگ‌ها تحمل کنند؛ زیرا ساچمه‌های کروی با سطح تماس بسیار کم، در صورت قرار گرفتن تحت فشارهای زیاد، ممکن است بشکنند.

بلبرینگ‌ها که کاربردهای متعددی در صنایع مختلف دارند، بیشتر در جایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که دو نوع بار محوری و شعاعی به‌صورت هم‌زمان به قطعه وارد شوند و نیروی واردشده، قدرت کمی داشته باشد؛ در غیر این صورت، حتی امکان ترکیدن ساچمه‌ها در اثر فشار زیاد نیز وجود دارد. جنس بیرینگ‌های رول و بال، اغلب مانند یکدیگر و از آلیاژ فولاد و برنج است؛ زیرا این مواد با ایجاد بیشترین مقاومت ممکن، بهترین عملکرد و دوام را به یاتاق‌ها می‌بخشند.

4 نوع اصلی بلبرینگ

 1. شیار عمیق

زمانی که صحبت از بلبرینگ‌ها باشد، انواع شیارهای عمیق حرف اول را می‌زنند. این نوع یاتاق در طیف گسترده‌ای از صنایع کاربرد دارد و علاوه بر سرعت بالا، عملکرد و بازدهی بسیار خوبی نیز ایجاد می‌کند. بیرینگ‌های ساچمه‌ای شیار عمیق نیز به‌نوبه خود انواع بیشتری از یاتاق‌ها را شامل می‌شوند که عبارتند از:

 • شیار عمیق یک ردیفه
 • شیار عمیق دو ردیفه
 • شیار عمیق سرامیکی
 • شیار عمیق با ساختاری از جنس فولاد ضدزنگ
 1. تماس زاویه‌ای

بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای را با عنوان هفت‌هزاری نیز می‌شناسند. رنگ‌های داخلی و خارجی در ساختار این بیرنگ نسبت به یکدیگر زاویه دارند. بنابراین، مقاومت بالایی در برابر تحمل بارهای محوری و شعاعی بالا نشان می‌دهند. با بیشتر شدن زاویه تماس، مقاومت یاتاق برای تحمل بارهای محوری نیز بیشتر می‌شود. با توجه به ساختار و عملکرد منحصربه‌فرد بلبرینگ زاویه‌ای، معمولا این یاتاق در دستگاه‌های تراش، فرز دور بالا و ماشین‌آلات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلف بلبرینگ تماس زاویه‌ای عبارتند از:

 • تماس زاویه‌ای یک ردیفه
 • هفت‌هزاری دو ردیفه
 • تماس زاویه‌ای با 4 نقطه تماس
 1. کف گرد

کف گردها یا بلبرینگ‌های 51000 (پنجاه‌ویک هزاری) برای تحمل بار شعاعی ساخته نشده‌اند؛ اما به‌خوبی می‌توانند بار محوری را از یک یا دو جهت تحمل کنند و عملکرد مطلوبی ارائه دهند. جنس کیج یا قفسه این نوع یاتاق، بسته به نیاز و کاربرد آن می‌تواند فولادی یا برنجی باشد. نصب این نوع بیرنگ بسیار آسان است.

 1. خودتنظیم

اصلی‌ترین ویژگی بلبرینگ‌های خودتنظیم یا 2000، جلوگیری از لغزش ساچمه‌ها روی شیار و شافت است و به همین منظور، یک پیچ در شکاف روی رینگ داخلی آن به کار می‌رود. این نوع یاتاق در دو دسته معمولی و مخصوص (دارای ساچمه‌های بیرون زده) طبقه‌بندی می‌شود.

4 نوع اصلی رولبرینگ

بیرینگ‌های رولی به وجود آمدند تا کمبودهای بیرینگ‌های توپی را جبران کنند و با تحمل بارهای سنگین شعاعی، عملکرد دستگاه‌ها را بهبود ببخشند. به مرور زمان و بر اساس نیاز صنایع مختلف، 4 نوع رولبرینگ اصلی به وجود آمدند که شامل موارد زیر هستند:

 1. استوانه‌ای

یکی از پرکاربردترین انواع رولبرینگ، نوع استوانه‌ای است که مقادیر بسیار بالایی از نیروی شعاعی را تحمل می‌کند. کاربرد بالای این نوع بیرینگ، به دلیل قابلیت مطلوب آن در کاهش تمرکز تنش و افزایش عمر رول بیرینگ‌ها است. از این نوع یاتاق عمدتاً در شفت‌های دستگاه برش، وایبراتورها، تجهیزات انتقال نیرو و… استفاده می‌شود.

 1. بشکه‌ای

رولبرینگ‌های بشکه‌ای ازجمله قطعاتی هستند که در سنگ‌شکن‌ها، جرثقیل‌ها و ماشین‌آلات معدنی استفاده می‌شوند؛ زیرا به‌خوبی قادر به تحمل بارهای سنگین و شوک ضربه‌های شدید هستند و می‌توانند استحکام مطلوبی در دستگاه ایجاد کنند.

 1. سوزنی

این نوع رولبرینگ، ساختاری استوانه‌ای با غلتک‌های کم قطر و بلند شبیه به سوزن دارد. اصلی‌ترین انواع رولبرینگ سوزنی شامل یک ردیفه و دو ردیفه هستند که مقاومت مطلوبی در برابر بارهای شعاعی ایجاد می‌کنند. رولبرینگ سوزنی فضای کمتری اشغال می‌کند و اغلب در دستگاه‌های کوچک که با محدودیت فضا مواجه هستند، کاربرد دارد.

 1. مخروطی

یکی از بیرینگ‌هایی که در گیربکس‌ها، ماشین‌آلات صنعتی و… به کار می‌رود، از نوع رولی و مخروطی است. رولبرینگ مخروطی در ساختار خود، زاویه تماس دارد که این زاویه بین 10 تا 20 درجه است. این قطعه صنعتی قادر است بارهای شعاعی و محوری را به‌خوبی تحمل و آن‌ها را از یکدیگر تفکیک کند.

سخن پایانی

بهترین و نتیجه‌بخش‌ترین خرید، زمانی انجام می‌شود که از تناسب میان یاتاق و کاربرد مورد نظر مطمئن باشید. برای تحقق این امر، کسب اطلاعات کافی در مورد انواع بلبرینگ و رولبرینگ الزامی است. با توجه به طیف گسترده‌ای از بیرینگ در بازار، شناخت و بررسی دقیق تمام محصولات موجود در بازار به کاری دشوار و زمان‌بر تبدیل می‌شود. بنابراین، دریافت مشاوره از کارشناس باتاب ایرانیان جاوید می‌تواند به انتخاب گزینه‌های مناسب برای نیاز شما کمک کند. ما در باتاب ایرانیان جاوید مطمئن می‌شویم که شما بهترین و مناسب‌ترین محصولات را با بهترین قیمت خریداری می‌کنید. به ‌این ‌ترتیب، می‌توانید خرید بهترین محصولات در کوتاه‌ترین زمان ممکن را تجربه کنید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پاسخگویی به سوالات شما
ارسال