وبلاگ

پیچ و مهره اسکلت فلزی

انواع پیچ و مهره اسکلت فلزی

انواع پیچ و مهره اسکلت فلزی

یکی از پرکاربردترین و مقاوم‌ترین روش‌های اتصال که در اجرای اسکلت‌های فلزی به کار می‌رود، استفاده از پیچ و مهره است که اتصالات فیزیکی ایجاد می‌کند. مقایسه اتصالات جوشی با اتصال فیزیکی حاصل از پیچ و مهره نشان می‌دهد که استفاده از این اتصال‌دهنده‌ها می‌تواند سرعت اجرا و استحکام اسکلت فلزی را به ‌طور چشمگیری افزایش دهد. با وجود پیچ و مهره‌های متنوعی که در بازار وجود دارند که کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف از جمله ساخت کابینت آشپزخانه دارد، تنها برخی از آن‌ها می‌توانند مقاومت و استحکام مورد نیاز را ارائه دهند. بنابراین، بسیار مهم است که انواع پیچ و مهره مناسب برای اسکلت فلزی را بشناسید. به ‌منظور انتخاب مناسب‌ترین گزینه‌ها، تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا با پیچ و مهره‌های اسکلت فلزی آشنا شوید.

اسکلت‌های فلزی پیچ و مهره‌ای

در دسته‌ای از اسکلت‌های فلزی مانند صنعت کابینت MDF، تمام اتصالات با استفاده از پیچ و مهره انجام می‌شوند. این نوع اسکلت‌ها با سرعت بالاتری نسبت به اسکلت‌های فلزی با اتصالات جوشی، اجرا و تکمیل می‌شوند. در حالی ‌که اتصالات جوشی با پرتی مقاطع فولادی همراه هستند، استفاده از پیچ و مهره‌ها می‌تواند میزان پرتی را به حداقل برساند. همچنین بروز اشتباه در روش‌های جوشکاری موجب نقص و مشکلات جبران‌ناپذیر در اسکلت فلزی می‌شود، در حالی که پیچ و مهره‌ها را در صورت بروز هرگونه مشکل یا آسیب سازه، می‌توان تعویض کرد. از دیگر مزایای استفاده از پیچ و مهره برای ساخت اسکلت فلزی می‌توان به کیفیت بالاتر سازه و مقاومت بالاتر آن در برابر حرارت و آتش‌سوزی، خوردگی و… اشاره کرد.

برای خرید لوله داربست برای ساخت و ساز با داربست بازار تماس بگیرید.

انواع پیچ‌ و مهره مناسب برای اسکلت فلزی

پیچ و مهره‌ها با توجه به ساختار، مواد اولیه به‌کاررفته در تولید و استانداردهای تولید به دو دسته معمولی و پر مقاومت تقسیم می‌شوند. مهم‌ترین ویژگی‌هایی که موجب این طبقه‌بندی شده است را در اینجا آورده‌ایم:

  • پیچ و مهره پر مقاومت

پیچ و مهره پر مقاومت همان انتخابی است که امنیت و استحکام را برای اسکلت فلزی ساختمان فراهم می‌کند. این اتصال‌دهنده اگرچه گران‌تر از پیچ‌مهره‌های معمولی است، اما می‌تواند مقاومت و استحکام سازه را تضمین کند. ساخت پیچ و مهره‌های پر مقاومت با استفاده از درصد متوسط کربن (بین 0.3 تا 0.59 درصد) و طی عملیات مرغوب‌سازی (شامل حرارت‌دهی و سپس خنک‌کاری) انجام می‌شود.

برخلاف پیچ و مهره‌های معمولی که تنها در برخی سازه‌های مشخص قابل ‌استفاده هستند، امکان استفاده از اتصال‌دهنده‌های پر مقاومت در تمام سازه‌ها و ساختمان‌ها وجود دارد. آن‌ها مقاومت ارتعاشی و ضربه‌ای بالاتری نسبت به انواع دیگر دارند و عملکرد خوبی در اتصالات اصطکاکی ارائه می‌دهند. بررسی‌ها نشان داده‌اند که مقاومت کششی پیچ‌های پر مقاومت چند برابر انواع معمولی است. به همین دلیل، استفاده از پیچ‌مهره‌های پر مقاومت در ماشین‌ها، اسکلت برج‌ها و ساختمان‌های چندطبقه و همچنین صنعت خودروسازی بسیار رایج است.

  • پیچ و مهره معمولی

دسته‌ای از پیچ و مهره‌ها که معمولاً در اجرای سازه‌های سبک کاربرد دارند، پیچ‌مهره‌های معمولی هستند. این نوع اتصال‌دهنده‌ها عمدتاً با گرید 5.6 و 4.8 تولید می‌شوند. پیچ‌های کم‌کربن که بیشترین استفاده را در اسکلت‌سازی ساختمان‌ها دارند، با گرید 5.6 ساخته شده‌اند. از جمله ویژگی‌های پیچ کم‌کربن می‌توان به تنش تسلیم، حداقل تنسایل و بار گواه آن اشاره کرد که به ترتیب 300، 500 و 255 مگا پاسکال هستند. با توجه به این مقادیر می‌توان فهمید که قادر به تحمل تنش‌های کششی و برشی زیادی نیستند و مقاومت کمتری نسبت به پیچ و مهره‌های پر مقاومت دارند.

چرا باید پیچ و مهره پر مقاومت را انتخاب کنیم؟

پیش از انتخاب پیچ و مهره‌ها لازم است به نیازهای سازه و ویژگی‌های منطقه ساخت‌وساز توجه کنید و با بررسی ویژگی‌های هر نوع پیچ و مهره، از انتخاب اشتباه و اتلاف سرمایه جلوگیری نمایید. در غیر این صورت، احتمال نیاز به تعویض اتصال‌دهنده‌ها و حتی آسیب دیدن سازه و افراد به دلیل یک انتخاب اشتباه وجود دارد. پیچ پر مقاومت یکی از اتصال‌دهنده‌های گران‌قیمت است که با قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود، به یک سرمایه‌گذاری بلندمدت تبدیل می‌شود. از مهم‌ترین مزایای انتخاب پیچ پر مقاومت و استفاده از آن در اسکلت فلزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از بروز هرگونه لغزش میان المان‌های اسکلت فلزی جلوگیری می‌کند.
  • امکان تغییر در اتصالات بسیار راحت‌تر از سازه‌های جوشکاری شده است.
  • با برخورداری از مقاومت بالا در برابر حرارت، از سازه در برابر خطرات آتش محافظت می‌کند.
  • با کاهش نیاز به نیروی انسانی برای نصب و اجرای سازه، هزینه‌های ساخت‌وساز را کاهش می‌دهد.
  • در صورتی ‌که به ‌درستی نصب و اجرا شده باشد، احتمال شل بودن یا شل شدن پیچ به صفر می‌رسد.
  • با استفاده از آچار بسته می‌شود؛ بنابراین، اجرای اتصالات بدون ایجاد مزاحمت صوتی انجام می‌گیرد.
  • با انتقال مقاومت اصطکاکی به بیرون از سوراخ، از خراب شدن مقطع خالص بر اثر تحمل فشار زیاد جلوگیری می‌کند.
  • با مقاومت بالای خود در برابر فشارها، رطوبت و… موجب افزایش عمر و استحکام سازه می‌شود؛ بنابراین، انتخاب آن توجیه اقتصادی دارد و نوعی سرمایه‌گذاری بلندمدت به شمار می‌آید.

عوامل مؤثر بر قیمت پیچ و مهره‌های اسکلت فلزی

برخی مصرف‌کنندگان گزینه‌های گران‌قیمت با قابلیت‌های غیرضروری را انتخاب می‌کنند و هزینه ساخت‌وساز را افزایش می‌دهند. در حالی‌ که ممکن است گزینه‌های ارزان‌تر نیز پاسخگوی نیاز آن‌ها باشد. در مقابل، برخی دیگر با خرید محصولات ارزان‌تر از نیازهای سازه و ویژگی‌های الزامی پیچ و مهره چشم‌پوشی می‌کنند و موجب خسارت‌های جانی و مالی زیادی می‌شوند. بنابراین، بسیار مهم است که در هنگام خرید به ویژگی‌های مورد نیاز اتصال‌دهنده‌ها برای استحکام و عمر بیشتر سازه توجه داشته باشید.

اگرچه گران بودن اتصال‌دهنده همیشه به معنای کیفیت بالای آن نیست، اما مرغوب بودن و کیفیت بالای محصولات می‌تواند در قیمت آن تأثیر چشمگیری بگذارد. پیچ و مهره‌های اسکلت فلزی بسته به نوع و قابلیت‌های خود دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. استفاده از مواد اولیه مرغوب و تولید بر اساس استانداردهای معتبر بین‌المللی نیز از دیگر مواردی هستند که با افزایش هزینه تولید، موجب بالا رفتن قیمت پیچ و مهره‌ها می‌شوند. با توجه به اینکه شرکت‌ها و برندهای مختلف ممکن است محصولات خود را با مواد اولیه و استانداردهای متفاوتی تولید کنند، قیمت پیچ‌مهره برندهای مختلف عمدتاً یکسان نیست.

سایز و قطر پیچ و مهره‌ها با تأثیر بر میزان مواد مصرفی برای تولید محصول و نهایتاً وزن آن، در تعیین قیمت‌گذاری تأثیر می‌گذارند. هرچه سایز پیچ بزرگ‌تر باشد، وزن آن بیشتر است و طبیعتا قیمت آن گران‌تر از سایزهای کوچک‌تر محاسبه می‌شود. لازم به ذکر است که شرایط بازار و عوامل پر نوسانی مانند نرخ تورم، قیمت مواد اولیه و سوخت، قیمت دلار، میزان عرضه و تقاضای بازار و… می‌توانند در فراز و نشیب‌های قیمت پیچ و مهره سهیم باشند.

سخن پایانی

همان‌طور که پیش‌تر بیان شد، نوع و کیفیت پیچ و مهره‌های به‌کاررفته در اسکلت فلزی می‌تواند نقش پررنگی در استحکام سازه و امنیت ساکنین ساختمان داشته باشد. بنابراین، بسیار مهم است که مناسب‌ترین گزینه را برای کاربرد مورد نظر انتخاب کنید و از اصالت و کیفیت آن اطمینان حاصل نمایید. به همین منظور، ما در باتاب جاوید ایرانیان در انتخاب بهترین محصولات برای کاربرد مورد نظرتان به شما کمک می‌کنیم و باکیفیت‌ترین پیچ و مهره‌ها را با تضمین اصالت آن، در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم. به ‌این‌ ترتیب، می‌توانید یک خرید سریع و بااطمینان را تجربه کنید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پاسخگویی به سوالات شما
ارسال