وبلاگ

فروش پیچ و مهره

بازار فروش پیچ و مهره در سال 1401

بازار فروش پیچ و مهره در سال 1401

تقریباً در تمام صنایع و حتی امور خانه، به اتصالات دائمی و موقتی نیاز داریم. اتصالات دائمی، شامل اتصالات ایجادشده به روش جوشکاری، لحیم‌کاری، چسب‌کاری و… هستند که در آن‌ها امکان جداسازی قطعات از یکدیگر وجود ندارد. اما برخلاف اتصالات دائمی، در اتصالات موقتی، این امکان جداسازی وجود دارد. پیچ و مهره‌ها از جمله اتصالات موقت هستند که استحکام و مقاومت بسیار خوبی ایجاد می‌کنند و اگر باکیفیت باشند، از عمر و ماندگاری بالایی نیز برخوردارند. بنابراین، کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند و همیشه تقاضا برای آن‌ها در بازار وجود دارد. با توجه به نقش کلیدی پیچ و مهره در صنایع، نوسانات قیمت آن، برای بسیاری از فعالان بازار و صنعتگران مهم است. پس در ادامه، عوامل مؤثر بر نوسانات بازار فروش پیچ و مهره و شرایط آن در سال 1401 را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ایران قادر به تولید تنها 50 درصد از نیاز داخلی است!

پیچ و مهره انواع بسیار زیادی دارد و هر نوع از آن‌ها نیز در سایزهای مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. بنابراین، حتی بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های پیچ و مهره جهانی از جمله چین نیز، تاکنون نتوانسته‌اند در تولید و تأمین تمام انواع پیچ و مهره مورد نیاز صنایع مختلف، به خودکفایی برسند. حتی صادرکنندگان مهمی مانند ژاپن و تایوان هم مانند چین، بخش مهمی از پیچ و مهره مورد نیاز بازار داخلی خود را از طریق واردات تأمین می‌کنند.

در حال حاضر، ایران با برخورداری از تکنولوژی مطلوب در کارخانه‌های تولیدکننده پیچ و مهره، توانسته است 85 تا 90 درصد مدل‌ها و انواع پیچ و مهره‌ها را تولید و عرضه کند. به بیان دیگر، ایران در حال حاضر به‌عنوان تولیدکننده 7 هزار نوع پیچ و مهره شناخته می‌شود. با این ‌وجود، میزان تولیدات فعلی، تنها 50 درصد از نیاز کشور را تامین می‌کند. این میزان تولید تا سال 1399 به 30 درصد می‌رسید. به ادعای اتاق اصناف تهران، در صورت تأمین مفتول به میزان کافی، ایران قادر به تولید 80 درصد از نیاز داخلی خواهد بود.

عوامل مؤثر بر قیمت پیچ و مهره در سال 1401

پیچ و مهره یکی از ابزارهایی است که امکان حذف آن از کاربردها و صنایع مختلف و یا استفاده از جایگزین مناسب برای آن وجود ندارد. بنابراین، حتی اگر تقاضا در بازار پیچ و مهره برای مدتی کاهش پیدا کند، هیچ‌وقت از بین نمی‌رود. بسیاری شرکت‌ها از این حقیقت سوءاستفاده می‌کنند و با به تعویق انداختن عرضه محصولات به بهانه‌های مختلف، موجب پایین آمدن مقطعی میزان عرضه نسبت به تقاضای بازار و افزایش قیمت پیچ و مهره می‌شوند. البته این اصلی‌ترین عامل نوسانات قیمت نیست.

یکی از فاکتورهای مؤثر بر قیمت پیچ و مهره، جنس آن است. جنس این ابزار اتصال، ممکن است فولاد، استیل یا آهن باشد. بسته به اینکه قیمت مواد اولیه مانند شمش فولاد و استیل در سطح جهانی چه تغییری دارد، قیمت پیچ و مهره‌ها نیز نوسان پیدا می‌کند. در سال‌های اخیر مشاهده کردیم که قیمت جهانی استیل نسبت به متریال‌های دیگر، بالا بود و این امر بر قیمت پیچ و مهره‌های استیل نیز تأثیر گذاشت. همچنین با هر بار تغییر قیمت جهانی شمش فولاد، شاهد نوسانات بازار پیچ و مهره در ایران بوده‌ایم. افزایش قیمت دلار به دلیل تفاوت قیمت ارز با ریال نیز توانسته تأثیر قابل‌توجهی در نوسانات این بازار داشته باشد.

 

فروش پیچ و مهره

وضعیت بازار داخلی فروش پیچ و مهره در سال 1401

همان‌طور که اشاره شد، قیمت دلار می‌تواند در بازار پیچ و مهره نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد. درحالی‌که تا سال 1396 تغییرات بازار در حد 3-5 درصد بود، از سال 96 به بعد، تأثیر شدید نرخ ارز و قیمت دلار موجب بالا رفتن قیمت پیچ و مهره با شیب تندتری شد. در ابتدای سال 1401 شاهد ادامه یافتن جنگ اوکراین و روسیه، افزایش قیمت انرژی و سوخت در سطح جهانی، افزایش قیمت جهانی فولاد و بالا رفتن نرخ تورم کشور بوده‌ایم. این عوامل توانسته‌اند دست در دست یکدیگر دهند و قیمت پیچ و مهره را بالاتر از قبل ببرند.

از طرف دیگر، آغاز سال جدید مانند هرسال، با افزایش حقوق و هزینه نیروی انسانی همراه بوده است که در هزینه تولیدات تأثیر دارد. افزایش تقاضا از سوی صنایع مختلف مانند ساختمان‌سازی، خودروسازی، تولیدکنندگان لوازم‌خانگی و لوازم پزشکی، ساخت سوله و کانتینر و… نیز توانسته است در تعیین قیمت بازار تأثیرگذار باشد. با وجود شرایط حاکم بر بازار پیچ و مهره، نیاز شرکت‌ها و پروژه‌های ساختمانی و عمرانی همچنان پابرجا است و برای تداوم فعالیت این صنایع، خرید ابزار اتصال جزو الزامات به شمار می‌رود. بنابراین، رصد شرایط اقتصادی کشور و پیش‌بینی رفتار بازار پیچ و مهره، می‌تواند بهترین راهکار برای خرید در زمان مناسب و افزایش سود پروژه‌ها و محصولات باشد.

سخن پایانی

با توجه به شرایط اقتصادی کشور، تحریم‌های تحمیل‌شده بر بازارها و صنایع مهم و بالا رفتن نرخ تورم در سال جاری، به نظر می‌رسد که امیدی به نزولی شدن نمودار قیمت پیچ و مهره نیست. درصورتی‌که تغییری به وجود بیاید نیز، برای شکستن نقطه حمایت این نمودار و رسیدن به قیمتی پایین‌تر، به مدت‌زمانی بیشتر از یک سال نیاز است. بنابراین، به نظر می‌رسد که تا پایان سال 1401 نتوانیم تغییر چشمگیری در جهت کاهش قیمت پیچ و مهره مشاهده کنیم.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پاسخگویی به سوالات شما
ارسال