وبلاگ

تفاوت پیچ چوب و فلز

تفاوت پیچ مورد استفاده در چوب و فلز

تفاوت پیچ مورد استفاده در چوب و فلز

وسایل مختلفی در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند که یکی از پرکاربردترین آن‌ها، پیچ است. پیچ‌ها که به شکل مارپیچی رزوه شده‌اند، در جنس‌های مختلفی مانند فلزی ساخته می‌شوند. این محصولات، معمولاً از نظر طراحی شیار با یکدیگر تفاوت دارند. شیارهای پیچ به حالت مربعی، مثلثی، نیم‌دایره و ذوزنقه بر روی بدنه آن طراحی می‌شوند. دلیل طراحی متفاوت شیار نیز بریدن مواد نرم‌تر و سخت‌تری همچون چوب و فلز است. به‌ طور کلی، تفاوت‌های زیادی بین پیچ چوب با پیچ فلز وجود دارد که در ادامه مطلب به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت پیچ مورد استفاده در چوب و فلز، تا پایان این بخش با ما همراه باشید.

آشنایی با پیچ و انواع آن

پیچ (Screw) جزو اتصالات پرکاربرد است که باعث پیوست قطعات به یکدیگر می‌شود. از انواع پیچ می‌توان به پیچ چوب، پیچ ماشین یا استوانه‌ای، پیچ سر مته‌ای، پیچ شش‌گوش، پیچ فلز، پیچ آلنی، پیچ لگ، پیچ کالسکه‌ای، پیچ آسانسوری، پیچ چشمی، پیچ آیینه‌ای و… اشاره کرد. از بین این موارد، پیچ‌های چوب و فلز مصارف گسترده‌ای دارند که در قسمت زیر به آن‌ها پرداخته‌ایم:

  • پیچ چوب (Wood Screw)

پیچ چوب که نماد اختصاری آن WS است، جهت اتصال محصولات چوبی، فایبرگلاس و MDF به کار گرفته می‌شود. این پیچ به شکل نیمه رزوه است. رزوه آن نیز بزرگ بوده و با فاصله زیاد ایجاد شده است. نوک این مدل پیچ، کاملاً تیز است و بدون نیاز به مهره درون مواد چوبی فرو می‌رود. سری پیچ نیز اغلب به شکل چهارسو است تا بستن و باز کردن آن با کمک پیچ‌گوشتی امکان‌پذیر باشد.

انواع پیچ

  • پیچ فلز (Sheet Metal Screw)

پیچ فلز با نماد اختصاری SMS شناخته می‌شود. این پیچ جهت اتصال صفحات، قطعات و ورق‌های فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، از این پیچ می‌توان در محصولات دیگری مانند فایبرگلاس و مواد پلاستیکی استفاده کرد. بسیاری از استادکاران نیز جهت اتصال فلز به چوب از این پیچ استفاده می‌کنند. در طراحی پیچ فلز نیز از رزوه‌های سرتاسری استفاده شده است. به این صورت که رزوه‌های آن بر کل بدنه پیچ ایجاد می‌شوند و فاصله کمی با هم دارند. به‌ علاوه، پیچ‌های فلز هم، مانند مدل چوب بدون نیاز به مهره قابل ‌استفاده هستند.

پیچ مصرفی برای چوب

تفاوت پیچ مورد استفاده در چوب و فلز

همان‌طور که اشاره شد، پیچ چوب و پیچ فلز از رایج‌ترین پیچ‌های مورد استفاده در صنایع هستند که تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. ابتدا به تفاوت ساختاری آن‌ها می‌پردازیم. پیچ‌های فلز دارای گام‌های کوتاه‌تری در مقایسه با پیچ‌های چوب هستند. این ویژگی به این معنا است که پیچ‌های چوب بعد از هر مرتبه گردش کامل به میزان قابل‌ توجهی در قطعه فرو می‌روند. از طرفی، بلند بودن گام‌های پیچ چوب باعث شده است که کاربرد آن محدود به اتصال مواد چوبی باشد. در واقع، این پیچ به دلیل گیر کردن در سطوح فلزات نباید در اتصال مواد فلزی مورد استفاده قرار بگیرد.

بنابراین، پیچ‌های فلزی از کاربردهای بیشتری نسبت به مدل‌های چوبی برخوردار هستند. به‌ عنوان مثال، همان‌طور که اشاره شد، می‌توان این پیچ را علاوه بر فلزات در محصولات نرم‌تری مانند فایبرگلاس و پلاستیک هم استفاده نمود. ضمن اینکه برای استفاده از پیچ فلز، نخست باید سوراخ‌کاری ایجاد کرد و بعد پیچ را درون آن هدایت نمود؛ اما پیچ چوب نیازی به سوراخ‌کاری ندارد و در همان لحظه استفاده باعث سوراخ شدن چوب می‌شود. به ‌طور کلی، آشنایی با تفاوت پیچ مورد استفاده در چوب و فلز باعث می‌شود، انتخاب بهتری را با توجه به نوع محصولات خود داشته باشید.

خرید انواع پیچ با قیمت مناسب

بهتر است قبل از خرید انواع پیچ با خصوصیات و کاربردهای هر یک از آن‌ها آشنا شوید تا بتوانید بهترین خرید را برای مجموعه خود رقم بزنید. در رابطه با پیچ‌های چوب و فلز نیز به یاد داشته باشید که اگر قطعات شما چوب هستند از پیچ‌های چوب و اگر فلز هستند، از پیچ‌های فلز استفاده کنید. در واقع، برای مشاهده بهترین عملکرد بایستی از اتصال‌دهنده مرتبط با محصول استفاده نمایید. به‌ این ‌ترتیب، حین خرید هر نوع پیچی بایستی به کاربری آن توجه داشته باشید. همچنین قیمت هر کدام از این پیچ‌ها متغیر است و به عواملی مانند شرکت سازنده، سایز، نحوه تولید و… بستگی دارد. در کل، پیچ‌های چوب و فلز ساخت ایران با وجود کیفیت بالا و عملکرد مطلوب از قیمت مناسبی برخوردار هستند و توانایی رقابت با محصولات مشابه خارجی را هم دارند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پاسخگویی به سوالات شما
ارسال