وبلاگ

ظرفیت گردش پیچ و مهره

درباره ظرفیت گردش پیچ و مهره چه می دانید؟

درباره ظرفیت گردش پیچ و مهره چه می دانید؟

پیچ و مهره از مهم‌ترین اتصالات تولیدشده تا به امروز هستند که با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توان محصولات و سازه‌های فلزی مختلفی را ساخت؛ بنابراین، لازم است با عملکرد و ویژگی‌های آن‌ها به‌ خوبی آشنا شوید. هرچقدر اطلاعات شما نسبت به کارکرد پیچ و مهره بیشتر باشد، بهتر می‌توانید آن‌ها را مورد تست قرار دهید. در واقع، پیچ و مهره‌ها به دلیل کاربرد مهمی که در صنایع دارند، با دقت و حساسیت زیادی انتخاب می‌شوند. به این ترتیب، جهت بررسی قابلیت اطمینان اتصالات رزوه نیاز است که ظرفیت گردش پیچ و مهره و همین‌طور، مدول کشش و حدود بار آن مورد آزمایش قرار گیرد. در ادامه مطلب، قصد بررسی نحوه تست ظرفیت گردش پیچ و مهره را داریم. با ما همراه باشید.

منظور از تست ظرفیت گردش پیچ و مهره چیست؟

پیچ و مهره به دلیل کاربرد مهم و حساسی که در صنایع دارند، بعد از تولید مورد آزمایش‌های مختلفی قرار می‌گیرند. تست ظرفیت گردش پیچ و مهره نیز یکی از همین آزمایش‌ها است که به کمک آن می‌توان از سلامت و کیفیت پیچ و مهره‌ها اطمینان حاصل کرد. شرایط انجام این تست را هم، استانداردهای بین‌المللی مشخص کرده‌اند. استانداردی که شیوه انجام تست ظرفیت گردش پیچ و مهره را توضیح داده است، استاندارد ASTM A325 بخش ۶.۳.۱ است. بنابراین، تولیدکنندگان پیچ و مهره بر اساس دستورات این استاندارد، کار تست کردن محصولات خود را انجام می‌دهند.

در واقع، تست‌های مختلفی بر روی این ابزارهای صنعتی صورت می‌گیرد که برخی از آن‌ها عبارتند از تست ضربه، تست کششی و… که هدف از انجام هر کدام از آن‌ها مطمئن شدن از باکیفیت بودن محصولات است. از اهداف انجام تست ظرفیت گردش پیچ و مهره نیز می‌توان به ثابت کردن روانکاری روی مهره‌های گالوانیزه، مقاومت رزوه در برابر بار، شکل‌پذیری یا استحکام کششی محصول اشاره کرد. به عبارت بهتر، با آزمایش ظرفیت گردش می‌توان از مواردی مانند بسته شدن روان و بدون لغزش پیچ و همچنین، میزان استقامت آن باخبر شد و در صورت وجود هرگونه مشکلی نسبت به رفع آن اقدام کرد.

 

گردش پیچ و مهره باتاب

روال انجام تست ظرفیت گردش پیچ و مهره

همان‌طور که اشاره شد، برای انجام تست ظرفیت گردش پیچ و مهره بایستی به استاندارد ASTM A325 بخش ۶.۳.۱ رجوع کرد. روال انجام آن نیز این‌گونه است که باید نخست، مجموعه‌ای از ابزارهای صنعتی مانند پیچ A325، مهره روغن‌کاری شده A563 و همین‌طور، واشر F436 را که طبق استاندارد F2329 یا B695 روکش دهی گالوانیزه شده‌اند، آماده کرد. ترکیب پیچ و مهره به همراه واشر به مجموعه بست معروف است. بنابراین، برای انجام آزمایش ظرفیت گردش، به مجموعه بست نیاز است. بعد از تهیه این مجموعه بایستی مراحل آزمایش را یکی پس از دیگری، به ‌درستی انجام دهید.

 

گردش پیچ و مهره

مراحل آزمایش ظرفیت گردش پیچ و مهره

برای آزمایش ظرفیت گردش، نخست باید پیچ را با واشر و مهره بر روی اتصالی فولادی بست؛ به صورتی که بخش خارجی پیچ با مهره نهایتاً به ‌اندازه ۳ رزوه هم‌سطح باشد. سپس، باید محل مهره را روی پیچ علامت‌گذاری کرد. در مرحله بعد، مهره بر اساس موارد زیر تحت گشتاور گردشی قرار خواهد گرفت:

  • ۲۴۰ درجه: مخصوص پیچ‌هایی که طولشان ۴ برابر کمتر از ۴ برابر قطرشان است.
  • ۳۶۰ درجه: مخصوص پیچ‌هایی که طولشان ۴ برابر کمتر از ۸ برابر قطرشان است.
  • ۴۲۰ درجه: مخصوص پیچ‌هایی که طولشان بیشتر از ۸ برابر قطرشان است.

اگر چهار اتفاق زیر بعد از باز کردن گشتاور پیچ و مهره و تست کردن آن‌ها اتفاق بیفتد، آزمایش رد می‌شود. این اتفاقات عبارتند از:

  1. در زمانی که مهره به‌ اندازه تعیین‌شده در استاندارد، محکم نشود.
  2. در زمانی که مهره بعد از وارد شدن به استحکام مورد نظر، از پیچ باز نشود.
  3. در زمانی که متوسط گشتاور برای باز و بسته کردن مهره، بالاتر از استاندارد تعریف‌شده باشد.
  4. در زمانی که دنده‌های پیچ و مهره خرد شود یا اینکه بریدگی اتصال در هنگام ایجاد گشتاور حس شود.

سخن پایانی

انجام آزمایش‌های مختلف بر روی پیچ‌ها و مهره‌ها باعث می‌شود که این ابزارهای صنعتی بعد از رسیدن به کیفیت مطلوب وارد چرخه بسته‌بندی و توزیع سراسری شوند. با آزمایش ظرفیت گردش پیچ و مهره نیز می‌توان ساختار آن‌ها را به‌ صورت کامل مورد بررسی قرار داد و عیوب محصولات را برطرف کرد. تولیدکنندگان باتجربه، محصولات خود را بعد از انجام کنترل کیفی و مطمئن شدن از استقامت آن‌ها راهی بازار می‌کنند؛ به همین خاطر، کارشناسان به خرید پیچ و مهره از تولیدی‌های باتجربه تأکید دارند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پاسخگویی به سوالات شما
ارسال