وبلاگ

خرید پیچ و مهره

راهنمای خرید پیچ و مهره

ایجاد اتصال میان قطعات مختلف در بسیاری از صنایع، به‌صورت فیزیکی و با استفاده از پیچ و مهره‌ها انجام می‌شود. پیچ و مهره‌ها می‌توانند اتصالی موقتی یا دائمی و درعین‌حال بسیار محکم و مقرون‌به‌صرفه ایجاد کنند. استفاده از بسیاری پیچ و مهره‌ها در مقایسه با روش‌هایی مانند جوشکاری بسیار آسان‌تر و کاربردی‌تر است. در این میان، تناسب میان پیچ و مهره و کاربرد آن، نقش پررنگی در کارایی و استحکام اتصال دارد. بنابراین، سنجیدن نیاز خود و مقایسه انواع پیچ و مهره می‌تواند اولین و مهم‌ترین قدم برای انتخاب و خرید یک پیچ و مهره مناسب باشد. در ادامه می‌توانید به کمک یک راهنمای خرید، بهترین پیچ و مهره را برای کاربرد مدنظر خود انتخاب کنید.

اهمیت جنس پیچ و مهره

تناسب کاربرد و جنس پیچ و مهره، تأثیر چشمگیری بر استحکام و دوام اتصال دارد. پیچ و مهره مدنظر شما می‌تواند پلاستیکی، فولادی، آلومینیومی، تیتانیومی، آهنی یا… باشد. پیچ و مهره‌های فولادی معمولاً در محیط‌هایی استفاده می‌شوند که لزوم تحمل حرارت بالا وجود دارد. پیچ‌های ساخته‌شده از جنس فولاد ضدزنگ، برای محیط‌های مرطوب و مستعد زنگ‌زدگی مناسب‌تر هستند. پیچ‌های آهنی، نرم‌تر هستند و امکان چکش‌کاری را ایجاد می‌کنند. این پیچ‌ها درصورتی‌که با پوشش گالوانیزه‌ای تولید شوند، مقاومت مطلوبی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی پیدا می‌کنند.

انواع پیچ و مهره

ویژگی‌های ساختاری، شکل ظاهری و فرم کلاهک پیچ و مهره باید با توجه به کاربرد انتخاب شود. بنابراین، ابتدا باید کاربرد و محل اتصال سنجیده شود. برای مثال، رول بولت یکی از پیچ‌هایی است که کاربرد زیادی در صنعت ساختمان‌سازی و پروژه‌های عمرانی دارد. از این پیچ معمولاً در آسانسورها و انواع اسکلت‌های بتنی و فلزی استفاده می‌شود. پیچ سر مته‌ای در مصارف خانگی نیز کاربرد دارد و می‌توان از آن برای سوراخ کردن سطح، بدون وجود مته و سپس ایجاد اتصال استفاده کرد. مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع مختلف پیچ و مهره شامل موارد زیر هستند:

 • پیچ متری
 • پیچ سر مته‌ای
 • استاد بولت
 • پیچ اتاقی
 • پیچ ماشینی
 • پیچ خودکار
 • پیچ MDF
 • پیچ پوشش‌دار
 • پیچ آلن
 • پیچ کالسکه‌ای
 • و…

مهم‌ترین معیارهای خرید پیچ و مهره

در هنگام خرید پیچ و مهره باید ۶ مورد مهم را در نظر داشت:

 1. گرید پیچ و مهره

گرید پیچ و مهره باید با یکدیگر تناسب و هماهنگی داشته باشد. گرید پیچ و مهره‌ها که نشان‌دهنده میزان مقاومت آن‌ها است، توسط استاندارد به‌کاررفته در فرایند تولید مشخص می‌شود. گرید پیچ و مهره مورد نظر شما می‌تواند ۴.۸، ۵.۶، ۶.۸، ۸.۸ و… باشد.

 1. نوع پیچ و مهره

در هنگام خرید، به این نکته توجه داشته باشید که پیچ و مهره مدنظر شما از نوع ساختمانی است یا برای مصارف صنعتی تهیه می‌شود. پیچ و مهره‌های ساختمانی و صنعتی اگرچه شباهت زیادی به یکدیگر دارند، اما ویژگی‌های ساختاری آن‌ها موجب تفاوت‌های اساسی در عملکرد و استحکام اتصال نهایی می‌شود. بنابراین، در امنیت سازه تأثیر قابل‌توجهی دارد.

 1. سرپیچ

سرپیچ یا فرم کلاهک پیچ نیز در استحکام و مقاومت اتصال، تأثیر می‌گذارد. پیچ می‌تواند بدون سر باشد یا یکی از فرم‌های گل مربعی (سر چهارگوش)، سر شش‌گوش، خزینه آلنی، اتاقی، سر حلقه‌ای، سر حلقه‌ای و… را داشته باشد.

 1. سایز پیچ و مهره

تناسب سایز پیچ، مهره و واشر در تمام مصارف صنعتی و ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردار است. سایز پیچ، ابعاد آن و طول رزوه را شامل می‌شود. عدم تناسب سایز پیچ و مهره، در بلندمدت می‌تواند خسارت به بار آورد و دوام اتصال را کاهش دهد.

 1. استاندارد پیچ و مهره

یکی از مواردی که باید در هنگام خرید پیچ و مهره به آن دقت شود، استانداردهای مختلفی است که در فرایند تولید آن استفاده شده‌اند. این استانداردها می‌توانند ویژگی‌های ساختاری، عملکرد و مقاومت پیچ و مهره را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار داده و متفاوت کنند. معروف‌ترین استانداردهایی که در تولید پیچ و مهره‌ها استفاده می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • استاندارد ISO
 • استاندارد DIN کشور آلمان
 • استاندارد ASTM ایالات‌متحده آمریکا
 1. آبکاری پیچ و مهره

یکی از ویژگی‌های مهم پیچ و مهره، مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی است که میزان کارایی، دوام و عملکرد اتصال را تعیین می‌کند. آبکاری پیچ و مهره و گالوانیزه‌ای بودن آن، می‌تواند مقاومت آن را افزایش دهد؛ بنابراین، کارایی پیچ و مهره را افزایش می‌دهد. در هنگام خرید، توجه کنید که ابزار اتصال شما سه نوع گالوانیزه سرد، گرم و داکرومات را داشته باشد.

سخن پایانی

پیچ و مهره، ازجمله ابزارهای اتصال موقت در صنایع مختلفی مانند ساختمان‌سازی، خودروسازی و… است. مهم‌ترین ویژگی هر پیچ و مهره، تناسب ویژگی‌های آن با کاربرد مورد نظر است. هرچه تناسب بیشتر باشد، دوام و استحکام اتصال نیز بیشتر می‌شود و امنیت سازه بالاتر می‌رود. انتخاب بهترین گزینه، تنها در صورتی ممکن است که ویژگی تمام گزینه‌های موجود را شناخته و با یکدیگر مقایسه کنید. بنابراین، در این مورد می‌توانید از توصیه‌های افراد با تجربه و متخصص نیز بهره بگیرید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پاسخگویی به سوالات شما
ارسال