وبلاگ

انواع پیچ و مهره

شناخت انواع پیچ و مهره و کاربردهای آن

بسیاری از اتصالات در صنایع مختلف مانند ساختمان‌سازی، خودروسازی و… به‌صورت فیزیکی ایجاد می‌شوند. پیچ و مهره، از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ابزارهای اتصال فیزیکی هستند که می‌توانند دو قطعه با جنس متفاوت یا یکسان را به‌صورت موقت یا دائمی به هم محکم کنند. هر پیچ یا بولت (Bolt) از استوانه‌ای تشکیل شده است که یک قسمت آن رزوه مارپیچی دارد. مهره برای محکم شدن به پیچ، به دور رزوه می‌پیچد. اگرچه این ساختار در تمام پیچ‌ و مهره‌ها ثابت است، اما پیچ‌ها از لحاظ شکل و کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. شناخت انواع آن می‌تواند در یافتن بهترین و کارآمدترین ابزار اتصال، به ما کمک کند. بنابراین، در ادامه 6 مورد از پرکاربردترین و اصلی‌ترین انواع پیچ و مهره را بررسی می‌کنیم.

انواع پیچ و مهره از نظر جنس

جنس پیچ و مهره‌ها، با توجه به کاربرد آن‌ها انتخاب می‌شود. برای مثال، پیچ و مهره‌های ساخته‌شده از جنس فولاد، مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربه دارند. به‌طورکلی، پیچ و مهره‌های موجود در بازار از جنس استیل، فولاد، فولاد ضدزنگ، تیتانیوم، برنج، پلاستیک، آلومینیوم یا آلیاژ مس هستند.

اصلی‌ترین انواع پیچ و مهره

پیچ و مهره‌ها با توجه به ساختار و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود، در انواع زیر دسته‌بندی می‌شوند:

  1. پیچ شش‌گوش

پیچ شش‌گوش یا همان پیچ آچارخور، یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین بولت‌های موجود در بازار است. این پیچ از نظر ویژگی‌هایی مانند سایز آچارخور، قطر دنده، گرید و جنس پیچ دارای انواع متفاوتی است. ساختار پیچ شش‌گوش از یک کلاهک شش‌ضلعی و یک استوانه رزوه‌دار تشکیل می‌شود. مقاومت پیچ آچارخور در برابر خوردگی، رطوبت و فشار بسیار بالا است؛ به همین دلیل، از آن در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، ساختمان‌سازی و حتی در ساخت توربین‌های بادی نیز استفاده می‌شود.

  1. پیچ و مهره واشردار

پیچ گوه‌ای از جمله پیچ‌های مقاوم در برابر ضربه و رطوبت به شمار می‌آید. مهم‌ترین مشخصه پیچ و مهره گوه‌ای، مهره و بدنه قلاویز شده آن است. این پیچ معمولاً از جنس فولاد ضدزنگ ساخته می‌شود. پیچ و مهره گوه‌ای در قطرهای 0.35 و 0.5 اینچی تولید و عرضه می‌شود. لازم به ذکر است که استفاده از این پیچ و مهره در کاربردهای نامناسب، می‌تواند منجر به کج شدن و تغییر شکل آن شود.

پیچ و مهره واشردار

  1. پیچ سر مته‌ای

پیچ سر مته‌ای، از جمله پیچ‌های پرکاربرد در گذشته محسوب می‌شود. این پیچ، ساختاری متشکل از یک استوانه منتهی به کلاهک شیاردار و بزرگ دارد. سر تیز این پیچ می‌تواند مانند یک مته عمل کرده و پس از سوراخ کردن سطح مورد نظر، در آن فرو برود.

  1. پیچ آلن

پیچ آلن یکی از پرکاربردترین و مقاوم‌ترین پیچ‌ها برای صنایع مختلف است. پیچ آلن شامل بدنه‌ای استیل با استوانه‌ای دارای رزوه است که معمولاً با گالوانیزه گرم و داکرومات آبکاری می‌شود. ساختار این پیچ فاقد بخش‌های کناری مخصوص آچار است و به همین دلیل، فضای کمتری را اشغال می‌کند. کلاهک پیچ آلن می‌تواند تخت یا گرد باشد. این پیچ را به عنوان پیچ سوکت نیز می‌شناسند و از آن برای اتصال صفحات فلزی، مصارف خانگی، راه‌سازی، لوله‌کشی و مصارف مختلف صنایع خودروسازی و ساختمان‌سازی نیز استفاده می‌کنند.

پیچ آلن

  1. پیچ متری

پیچ متری ازجمله پیچ‌هایی است که در صنایع نفت، پتروشیمی، ساختمان‌سازی و صنعت چوب کاربرد دارد. این نوع پیچ در واقع آرماتور یا میلگرد صنعتی است که طی فرایند کشش دادن میلگرد (معمولاً به طول یک متر) به صورت تمام روزه تولید می‌شود. پیچ‌های متری به سفارش و درخواست مشتری‌ها می‌توانند به‌صورت دو یا سه متری نیز تولید شوند. این نوع بولت فاقد گل پیچ یا کلاهک است و برای ایجاد اتصال، هر دو طرف آن با مهره بسته می‌شوند.

  1. پیچ اتاقی

یکی از پیچ و مهره‌هایی که برای ایجاد اتصال میان فلز و چوب یا دو قطعه چوبی استفاده می‌شوند، پیچ اتاقی هستند. کلاهک این پیچ به صورت گرد بوده و به‌گونه‌ای طراحی شده است که بر اثر ضربه باز نشود. بدنه پیچ اتاقی رزوه است که مهره برای ایجاد اتصال دور آن می‌پیچد.

پیچ اتاقی

سخن پایانی

پیچ‌های موجود در بازار با توجه به جنس، سایز، شکل و نوع اتصالی که ایجاد می‌کنند، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. شناخت انواع مختلف پیچ و مهره و مقایسه ویژگی‌های آن‌ها می‌تواند در انتخاب بهترین گزینه برای کاربرد مدنظر شما بسیار مؤثر باشد. شما همچنین می‌توانید از افراد با تجربه در این زمینه توصیه‌های مطلوبی دریافت کنید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پاسخگویی به سوالات شما
ارسال