وبلاگ

پیچ و مهره مناسب صنایع دریایی

پیچ و مهره مناسب برای استفاده در صنایع دریایی

پیچ و مهره مناسب برای استفاده در صنایع دریایی

پیچ و مهره ها از آن دسته ابزارهایی هستند که دامنه کاربردی بسیار وسیعی دارند؛ از کاربردهای روزمره گرفته تا استفاده در صنایع بزرگ. یکی از این صنایع که به‌ طور گسترده از پیچ و مهره در آن استفاده می‌شود، صنایع دریایی است که خود شامل بخش‌هایی چون کشتی‌سازی، ساخت اسکله‌ها و ایجاد سازه‌هایی مانند دکل‌های دریایی می‌شود. در این مقاله سعی کرده‌ایم در مورد انواع پیچ و مهره مناسب در این صنعت و دیگر مباحث مرتبط با این موضوع، اطلاعاتی را با شما در میان بگذاریم. پس ادامه مقاله را از دست ندهید.

پیچ و مهره صنایع دریایی چیست؟

پیچ و مهره‌ها ابزارآلاتی هستند که به‌منظور اتصال موقت تجهیزات مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ابزارها در اکثر بخش‌های صنایع دریایی استفاده می‌شوند. در برخی قسمت‌های این صنعت، شرایط خاصی حکم‌فرماست و ابزار مورد استفاده باید با این شرایط سازگاری داشته و بتوانند نیازهای این صنعت را پاسخگو باشند. برای مثال، برخی تجهیزات دریایی دائما با آب در ارتباط هستند و طبیعتا پیچ و مهره‌ای که در اثر تماس با آب دچار خوردگی و فرسایش شود، مناسب چنین شرایطی نیست. پیچ و مهره صنایع دریایی شامل انواع پیچ، مهره، واشر و سایر قطعات اتصال‌دهنده می‌شود.

پیچ و مهره‌های مناسب صنایع دریایی از چه جنسی هستند؟

تماس زیاد تجهیزات دریایی با آب، باعث شده است که ابزارآلات مورد استفاده در این صنعت، کمی متفاوت از سایر صنایع باشند. رطوبت می‌تواند باعث خوردگی ابزار شود. از طرفی املاح موجود در آب می‌توانند سرعت فرسایش را بیشتر هم بکنند. پس پیچ و مهره صنایع دریایی باید از جنسی باشد که بتواند در مقابل این شرایط سخت، مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

پیچ و مهره‌ها معمولا از جنس فولاد کربنی هستند. آیا این نوع پیچ و مهره مناسب صنایع دریایی است؟ پاسخ منفی است. فولاد اگرچه به لحاظ مکانیکی مزایای بسیاری دارد؛ اما در مقابل رطوبت، مقاومت مورد انتظار ما را نخواهد داشت. به‌منظور استفاده از این ابزارآلات فولادی در صنایع دریایی، از پوشش‌های گالوانیزه استفاده می‌کنند. اتصال‌دهنده‌های گالوانیزه، دارای یک لایه زینک روی خود هستند. چنین ابزاری می‌توانند در برابر رطوبت به‌خوبی مقاومت کنند.

در صنایع دریایی، تنها از پیچ و مهره دارای پوشش گالوانیزه استفاده نمی‌شود. نوع دیگری از ابزارآلات مورد استفاده، از جنس استیل یا فولاد ضدزنگ هستند. استیل، فولادی با مقادیر بالایی از عنصر کروم است. این عنصر کمک می‌کند که آلیاژ استیل، کمتر تحت تاثیر رطوبت قرار بگیرد. پیچ و مهره‌های استیلی در تجهیزات بسیاری در صنایع دریایی مانند بدنه کشتی‌ها و همچنین در سازه‌هایی همچون اسکله‌ها استفاده می‌شوند. توجه داشته باشید که الزاما تمام ابزارآلات مورد استفاده در صنایع دریایی، نسبت به آب مقاوم نشده‌اند. برای مثال ابزاری که در قسمت‌های داخلی یک کشتی استفاده شده است ممکن است در طول عمر مفید خود هیچ‌گاه تماسی با آب نداشته باشد.

کاربرد پیچ و مهره در صنایع دریایی

این اتصال‌دهنده‌ها در بخش‌های مختلف صنایع دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صنعت کشتی‌سازی به‌طور گسترده از پیچ و مهره استفاده می‌شود. این کشتی‌ها شامل انواع مختلفی چون کشتی‌های باربری، حمل سوخت و مسافربری هستند. همچنین در ساخت قایق‌های موتوری و غیر موتوری نیز از پیچ و مهره استفاده می‌شود. استفاده از این ابزارآلات، تنها به ساخت وسایل متحرک محدود نمی‌شود و دامنه وسیع‌تری دارد. به ‌طور مثال، در ساخت انواع سازه‌ها مانند دکل‌های نفت، اسکله‌ها و ساختمان‌های تفریحی، از پیچ و مهره استفاده می‌شود. به ‌علاوه، در جزایر مصنوعی به علت تماس زیاد تجهیزات با آب، پیچ و مهره‌های مخصوص صنایع دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع پیچ و مهره مناسب صنایع دریایی

انواع مختلفی از پیچ و مهره در صنایع دریایی استفاده می‌شود که می‌توان آن ها را از جهات مختلف دسته‌بندی کرد. یکی از معیارهای دسته‌بندی، جنس ابزار است که این ابزارآلات را در 4 دسته کلی قرار می‌دهد. همچنین می‌توان به لحاظ سایز و شکل هندسی، انواع پیچ و مهره صنایع دریایی را مورد بررسی قرار داد. در اینجا هر سه نوع تقسیم‌بندی را معرفی و در مورد هر نوع اتصال‌دهنده به ‌طور مختصر صحبت می‌کنیم.

انواع پیچ و مهره به لحاظ جنس

فولادی

این نوع پیچ و مهره از جنس فولاد ساده و دارای مقادیر آلیاژی کمی است. به همین جهت در برابر رطوبت، مقاومت آن‌چنان بالایی ندارد و بیشتر در تجهیزاتی که با آب در ارتباط نیستند، استفاده می‌شود؛ مانند قسمت‌های داخلی کشتی‌ها.

گالوانیزه

این نوع در اصل، پیچ و مهره‌ای فولادی است که با روکش گالوانیزه پوشانده شده است. با توجه به مقاومت بالای این نوع ابزار در مقابل رطوبت، در تجهیزاتی مانند بدنه کشتی‌ها که با آب در تماس هستند، از آن‌ها استفاده می‌شود.

استیل

مقاومت این نوع پیچ و مهره در مقابل خوردگی، بسیار بالاست و برای وسایلی که در ارتباط مستقیم با آب هستند، به‌طور وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد. درجه‌های مختلفی از این نوع پیچ و مهره در صنایع دریایی استفاده می‌شوند که از آن جمله می‌توان به مدل 370 و 316 اشاره کرد.

پلاستیکی

از برخی انواع پلاستیک؛ در ساخت پیچ و مهره صنایع دریایی استفاده می‌شود. این نوع اتصال‌دهنده‌ها نسبت به نوع فولادی از خواص مکانیکی مناسبی برخوردار نیستند و در موقعیت‌های تحت‌فشار عملکرد مطلوبی از خود نشان نمی‌دهند. بااین‌حال، برخی ویژگی‌های پلاستیک، افراد را به استفاده از پیچ و مهره‌های پلاستیکی در صنایع دریایی تشویق کرده است. ازجمله این ویژگی‌ها می‌توان به مقاومت بالا در برابر فرسایش، مقاومت الکتریکی بالا و همچنین وزن پایین اشاره داشت.

انواع پیچ و مهره از نظر اندازه

پیچ و مهره‌های مورد استفاده در صنایع دریایی در سایزهای بسیار متنوعی ساخته می‌شوند؛ زیرا کاربردهای آن‌ها نیز دامنه گسترده‌ای دارد. اندازه این ابزارها بر اساس استانداردهای DIN و ISO تعیین می‌شود. این استانداردها طول پیچ، قطر بدنه آن و همچنین قطر سرپیچ را مشخص می‌کنند. طبق همین معیارها پیچ و مهره‌ها به دسته‌های کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می‌شوند و در قسمت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع پیچ و مهره از نظر شکل هندسی

هر نوع تجهیزاتی با توجه به ساختار فیزیکی خود به اتصال‌دهنده‌های خاصی نیاز دارد. از همین رو، پیچ و مهره‌های صنایع دریایی در اشکال مختلفی تولید می‌شوند. برای مثال، در قسمت‌هایی که فضا بسیار کوچک و تنگ است، از پیچ آلن استفاده می‌شود و یا در تجهیزاتی که تنها یک سمت اتصال قابل‌ مشاهده است، از پیچ‌های خودکار استفاده می‌کنند. ازجمله انواع مختلف پیچ و مهره‌ها به لحاظ شکل هندسی می‌توان به پیچ آچاری، پیچ استوانه، مهره شش‌گوش، مهره مربع و واشر فنری و تخت اشاره کرد.

سخن پایانی

تجهیزات مورد استفاده در صنایع دریایی، در برخی مواقع از حساسیت بسیار بالایی برخوردار هستند و حتی ممکن است با جان انسان‌ها سر و کار داشته باشند. پیچ و مهره را می‌توان جزئی اساسی در این تجهیزات دانست که کیفیت بالای آن‌ها می‌تواند تا حدی کیفیت کلی تجهیزات را تضمین نماید. با توجه به انواع متنوع موجود در بازار، انتخاب پیچ و مهره مناسب به لحاظ کیفیت، از اهمیت بالایی برخوردار است. ازجمله تولیدکنندگان بزرگ محصولات صنعتی در ایران، شرکت آیین صنعت است که از باکیفیت‌ترین مواد اولیه در محصولات تولیدی خود استفاده می‌کند. این شرکت در تولید انواع فولاد و محصولات صنعتی فعالیت می‌کند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پاسخگویی به سوالات شما
ارسال