وبلاگ

پیچ چپ گرد

پیچ چپ گرد چیست؟

پیچ چپ گرد چیست؟

پیچ‌ها در اشکال و مدل‌های متنوعی ساخته می‌شوند که هر یک از آن‌ها، کاربردهای مخصوصی در صنایع از جمله ساخت کابینت آشپزخانه دارند. پیچ‌ها از نظر نحوه باز و بسته کردن نیز به دسته‌های مختلفی مانند پیچ چپ گرد و پیچ راست گرد تقسیم می‌شوند. پیچ‌های این دو دسته از لحاظ شکل و مشخصات شبیه به یکدیگر هستند؛ به همین دلیل، گاهی افراد در انتخاب آن‌ها دچار اشتباه می‌شوند. در این بخش، قصد داریم به سؤالاتی نظیر پیچ چپ گرد چیست؟ پیچ چپ گرد چه کاربردهایی دارد؟ پیچ چپ گرد چه تفاوتی با پیچ راست گرد دارد؟ و از این دست موارد بپردازیم. با ما همراه باشید.

پیچ چپ گرد کدام است؟

این بخش را با پاسخ دادن به این پرسش که پیچ چپ گرد چیست؟ آغاز می‌کنیم. پیچ‌هایی که مسیر حرکت و بسته شدن آن‌ها به ‌طرف چپ است و اصطلاحاً، خلاف جهت عقربه‌های ساعت حرکت می‌کنند در دسته پیچ‌های چپ گرد قرار می‌گیرند. پیچ‌های چپ گرد از نظر ظاهری نیز دارای بدنه‌ای تمام رزوه یا نیمه رزوه هستند. گل پیچ نیز پهن‌تر از بخش استوانه‌ای آن است. همچنین، بخش انتهایی پیچ، شبیه به یکی از اشکال مربع، دایره و چندضلعی است. به ‌طور کلی، برای اینکه بفهمید هر پیچی باید به کدام سمت بچرخد بایستی به علامت‌های روی گل یا سر آن دقت کنید. در بسیاری از پیچ‌های چپ گرد یک نشان فلش‌مانند، بر روی سر آن درج شده است.

موارد کاربرد پیچ‌های چپ گرد در صنایع

کاربرد پیچ چپ گرد در صنایع بسیار متنوع و خاص است. از این مدل پیچ‌ها در مواردی نظیر صنعت خودرو، دریل، ماشین لباسشویی، سر پیک نیک، پدال دوچرخه، پنکه، لوله‌های استیلن و اتصالات گازی مختلف، سنگ فرز و… استفاده می‌کنند. همچنین، از پیچ چپ گرد در دستگاه‌های مهره‌ای برای اتصال تیغه فن به موتور استفاده می‌شود. در کل، پیچ‌های چپ گرد دارای کاربردهای خاصی هستند. ضمن اینکه گردش برخی از قطعات و تجهیزات صنعتی به طرف راست است و استفاده از پیچ چپ گرد باعث می‌شود، آن‌ها اتصال بهتری پیدا کنند و پیچ در بدنه قطعات به راحتی باز نشود.

انواع پیچ چپ گرد

مقایسه پیچ چپ گرد با پیچ راست گرد

همان‌طور که اشاره شد، پیچ‌های چپ گرد از نظر ظاهری مشابه پیچ‌های راست گرد هستند. تفاوت این دو مدل پیچ به نحوه حرکت و کارکرد آن‌ها باز می‌گردد. پیچ‌های چپ گرد را باید از راست به سمت چپ چرخاند؛ اما پیچ‌های راست گرد از چپ به سمت راست حرکت می‌کنند. بنابراین، از نظر مسیر گردش با یکدیگر تفاوت دارند. ضمن اینکه اغلب پیچ‌ها از نوع راست گرد هستند و تنها تعداد محدودی به شکل چپ گرد ساخته می‌شوند که این موضوع نشان می‌دهد، پیچ‌های راست گرد از کاربردهای بیشتری برخوردار هستند.

برخی از افراد، این سوال را مطرح می‌کنند که جهت گردش پیچ چه اهمیتی دارد؟ توجه داشته باشید که در برخی موارد خاص که در بالا نیز اشاره شد، مسیر گردش پیچ حائز اهمیت است. به ‌طور کلی، اتصالاتی که در معرض ارتعاش و لرزش دائمی هستند، بهتر است با پیچ‌های چپ گرد محکم شوند. بنابراین، استحکام ایجادشده توسط پیچ‌های چپ گرد، بیشتر از مدل‌های راست گرد است. به ‌این ‌ترتیب، حین خرید پیچ بایستی به نحوه گردش آن نیز دقت داشت.

پیچ چپ گرد و پیچ راست گرد

نکات مهم در زمان خرید پیچ‌های چپ گرد

برای اینکه خرید پیچ‌های چپ گرد مورد نظر شما با رضایت‌خاطر همراه شود، بایستی به چند نکته مهم توجه داشته باشید. در قسمت زیر به این نکات مهم اشاره کرده‌ایم:

  • توجه به جنس پیچ

پیچ‌ها در جنس‌های مختلفی مانند استیل، آلومینیوم، تیتانیوم، فولاد و… ساخته می‌شوند. هر یک از این متریال نیز دارای زیرشاخه‌هایی هستند که از نظر ساختاری تنها کمی با یکدیگر فرق می‌کنند. همچنین، فراموش نکنید که جنس پیچ بر مقاومت آن نیز تاثیر زیادی می‌گذارد. بنابراین، بهترین‌ها را در حرفه خود به کار گیرید تا مقاومت تجهیزاتتان به‌ صورت چشمگیری افزایش یابد. از بین این متریال نیز، فولاد بیش از سایرین جهت اتصالات مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربرد بیشتری دارد.

  • توجه به اندازه و گرید پیچ

توجه به اندازه پیچ یکی دیگر از نکات مهم در زمان خرید آن است. به عبارتی، برای اینکه اتصال به شکل اصولی صورت بگیرد، باید ابعاد و اندازه پیچ، استاندارد باشد و با نوع پروژه نیز همخوانی داشته باشد. گرید پیچ هم همچون اندازه آن اهمیت دارد. گرید یا کلاس هر پیچ، بیانگر میزان مقاومت آن است که بر روی سر پیچ‌ها حک می‌شود. توجه داشته باشید که هرچقدر این عدد بالاتر باشد، یعنی مقاومت پیچ بیشتر است.

  • توجه به سطح کیفی رزوه های پیچ

منظور از رزوه، شیارهای روی پیچ است. رزوه انواع مختلفی دارد و به شکل ریز یا درشت بر روی سطح پیچ‌ها قرار می‌گیرد. با کیفیت بودن رزوه‌ها نیز بسیار مهم است؛ زیرا نقش مهمی در استحکام پیچ‌ها و عملکردشان ایفا می‌کند. این موضوع باعث شده است که تولیدکنندگان توجه زیادی به نوع رزوه و سطح کیفی آن داشته باشند. خریداران پیچ‌های چپ گرد و راست گرد نیز بایستی به ساختار پیچ و کیفیت رزوه آن توجه داشته باشند.

پیچ چپ گرد باتاب

عوامل موثر بر قیمت پیچ‌های چپ گرد

قیمت‌گذاری پیچ‌های چپ گرد بر مبنای چند عامل مهم نظیر جنس، سایز، گرید، مدل رزوه و کیفیت کلی آن صورت می‌گیرد. از بین این موارد نیز جنس پیچ چپ گرد بیشترین تاثیر را بر روی قیمت نهایی آن می‌گذارد. ضمن اینکه ایرانی یا خارجی بودن پیچ چپ گرد نیز بر ارزش آن اثرگذار است. معمولا پیچ‌هایی که توسط تولیدکنندگان ایرانی طراحی و تولید می‌شوند از قیمت مناسب‌تری نسبت به پیچ‌های خارجی برخوردار هستند. عواملی مانند پرداخت ارز جهت واردات پیچ و دستمزد بالای نیروهای کاری خارجی باعث افزایش بهای پیچ‌های وارداتی شده است. بنابراین، پیچ‌های چپ گرد ایرانی با وجود کیفیت مناسب با قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای به فروش می‌رسند.

جمع بندی

به ‌طور کلی، استاندارد تولید پیچ‌ها به شکل راست گرد است؛ ولی گاهی نیاز به استفاده از پیچ‌های چپ گرد وجود دارد. مسیر گردش پیچ‌های چپ گرد ‌مانند نامشان به طرف چپ است. از این مدل پیچ‌ها در مواردی نظیر خودروسازی، دوچرخه‌سازی، ساخت برخی از لوازم خانگی، لوله‌های استیلن و اتصالات گازی و… استفاده می‌شود. ضمن اینکه در مواقع خرید پیچ چپ گرد بایستی به نکاتی مانند جنس پیچ، اندازه و گرید آن توجه کرد و بهترین انتخاب را با توجه به پروژه خود داشت. همچنین، قیمت پیچ چپ گرد تولید ایران در مقایسه با محصولات خارجی بهتر است. بنابراین، اگر به دنبال پیچ چپ گرد باکیفیت و قیمت مناسب هستید، تولیدات ایرانی گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پاسخگویی به سوالات شما
ارسال